Predchodkyňou Základnej školy na Školskej ulici č. 3 v Spišskom Podhradí bola Maďarská súkromná škola meštianska založená 1. septembra 1918 so štyrmi triedami. Zapísaných v nej bolo 149 žiakov. Pretože to bola súkromná škola, žiaci museli platiť poplatok, a to 100 korún zápisné a školský poplatok 120 korún za školský rok. Roku 1919 bola preradená do štátnej správy a jej učiteľmi sa stali Česi a Slováci. Novým riaditeľom bol Rudolf Kratochvíl z Ivančic na Morave. Škola bola umiestnená v súkromnom dome u pána Handloviča. V šk. roku 1921/22 už má iba slovenský charakter. Podľa národnostného zloženia bolo 115 československej národnosti, 6 nemeckej, 21 židovskej a iba 2 sú Maďari. Šk. rok 1924/25 začína vo vynovenej, nie však v novopostavenej budove. Mesto nechalo upraviť školu v zadnom trakte Okresného súdu v budove, v ktorej predtým boli kasárne. Dnes je to budova na Prešovskej ulici č. 62. Triedy boli malé, ale vzdušné a svetlé. Podľa vtedajšieho zapisovateľa školskej kroniky: "Celá škola bola o sto percent lepšia ako predchádzajúca, ktorá bola umiestnená u pána Handloviča."
Kronika opisuje školu v školskom roku 1946/47 takto: "V tomto kraji je toto jediná meštianska škola, ktorá už celé tri desaťročia vzorne plní svoje povinnosti, i keď čo do svojho umiestnenia patrí snáď medzi najhoršie v celej ČSR. Bohužiaľ celá škola je v takom úbohom stave, že sa už ďalej nemožno na to strašné parenisko chorôb dívať. Budova školy je súčasne okresnou väznicou, takže žiaci majú príležitosť vypočuť si bohapusté kliatby a hrešenia väzňov."
V roku 1946 vedenie mesta vyslalo do Bratislavy deputáciu s Memorandom o potrebe výstavby novej školy, ktoré osobne odovzdalo povereníkovi školstva Ladislavovi Novomeskému. Básnik si vraj vzal celú túto boľavú otázku k srdcu a prisľúbil všemožnú podporu. Aj napriek prísľubu už 10.12.1946 prichádza z Povereníctva školstva s touto odpoveďou: "... K Vašej intervencii vo veci stavby štátnej meštianskej školy vo Vašej obci musíme Vám s poľutovaním oznámiť, že Vašej žiadosti nie je možné vyhovieť..."
V r. 1953 Štátna meštianska škola bola premenovaná na I. osemročnú strednú školu. Do jej obvodu patrilo Sp. Podhradie od č. 1 po č. 300 a obce Studenec, Granč-Petrovce, Baldovce, Buglovce, Poľanovce, Pongrácovce a Harakovce. Nárast žiakov spôsobil, že sa konečne muselo pristúpiť k výstavbe novej 14 triednej školy. Jej základný kameň bol položený 12. júna 1954. Predpokladaný stavebný náklad bol 5 mil. Kčs. S výstavbou školy sa začalo 12. júla 1954. Stavbu realizovali Pozemné stavby, závod Poprad a vedúcim bol Vladimír Oravec. Pri výstavbe školy bol nedostatok pracovných síl, preto bol urobený nábor vo všetkých obciach pod Braniskom. Na sta-venisku pracovalo 22 odborných a 30 pomocných robotníkov. Brigádnicky pomáhali učitelia levočského okresu a žiaci I. a II. osemročnej školy zo Sp. Podhradia. Učitelia podhradských škôl sa zapojili do náboru pracovných síl tak, že chodili z domu do domu a osobne presviedčali občanov o potrebe robotníkov pri stavbe školy. Tak získali nielen brigádnikov, ale aj trvalých pracovníkov. Aj napriek nedostatku pracovných síl, do konca augusta 1954 budova bola vymurovaná až pod krov. Mnohí rodičia odpracovali desiatky brigádnických hodín. Niektorí budovateľskému úsiliu obetovali aj celú svoju dovolenku bez nároku na finančnú odmenu. Vedenie školy propagovalo výstavbu školy v denníku Pravdu, v týždenníkoch Priekopník, Nová dedina a Východoslovenský stavbár. V r. 1955 vedúceho stavby vystriedal Václav Karbusický z Čiech. Výstavba školy bola dokončená v júli 1956 a na základe kolaudácie vykonanej 21.7.1956 bolo rozhodnuté, že vyučovanie v novej škole sa začne 3 . septembra 1956. Na stavbe sa preinvestovalo celkom 6 115 212 Kčs. Na vtedajšie pomery škola bola veľmi moderná, o čom svedčí aj zápis v šk. kronike: "Nová školská budova je najkrajšou budovou nášho mestečka a najmodernejšou školou v našom okrese."
Šk. rok 1956/57 sa začal v novej škole v pondelok 3. septembra 1956. Otváracia slávnosť bola riadená z balkóna nad hlavným vchodom. Slávnostné prejavy boli poznačené duchom vtedajšej komunistickej ideológie 50-tych rokov.
Sme presvedčení, že aj po viac ako päťdesiatich rokoch je aktuálne to, čo zapísal kronikár pri jej otvorení: "Budova pre svoju výstavnosť a krásu stáva sa predmetom obdivu všetkých občanov, ale aj tých, ktorí navštívia Spišské Podhradie ... Najväčšiu radosť z novej školy majú deti, ich rodičia a učitelia."
Podľa záznamov z kroník spracoval: Mgr. Ján Tokár